reklama

Rokovanie vlády očami NG: Stále s Kaliňákom, no už bez Stromčeka

Od začiatku roka 2018 spustila NG projekt, ktorý je zameraný na hodnotenie rokovaní Vlády SR. Na týždennej báze, po každom zo zasadnutí vlády, predstavujeme prehľad toho, čo bolo predmetom rokovania vlády a analýzu tímu NG.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Napriek skutočnosti, že vláda je najvyšším orgánom výkonnej moci a jej rozhodnutia majú priamy dopad na život všetkých jednotlivcov a komunity, politikmi súčasnej generácie sú nezodpovedne prehliadané.

Čakanie na tohto týždňové zasadnutie vlády bolo napínavé a zavše pripomínalo povestné „čakanie na Godota“. Skôr než o program verejnosť zaujímala situácia okolo rozhodnutia strany Most-Híd, (možného) odstúpenia Roberta Kaliňáka a prípadných predčasných volieb.

Vláda sa však nakoniec stretla a na svojej v poradí deväťdesiatej druhej schôdzi okrem 9 bodov rokovania a troch správ prekvapila tým, že sa na zasadnutí objavil (v pondelok formálne odstúpený) minister vnútra Kaliňák. Usadený vedľa premiéra Fica pokračoval v práci ministra. A usmieval sa. Samotné zasadnutie vládneho kabinetu bolo nečakane rýchle a krátke a trvalo len približne dvadsať minút.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po jeho skončení sa na sociálnej sieti Robert Kaliňák vyjadril, že „sa zúčastnil posledného zasadnutia vlády vo funkcii podpredsedu vlády a ministra vnútra. Poďakoval som predsedovi vlády, členom vlády, ako aj zamestnancom úradu vlády za dlhoročnú korektnú spoluprácu. Všetko, čo má začiatok, musí mať raz aj koniec.“

Začiatok a koniec malo aj stredajšie rokovanie vlády.

Platonická podpora športu

Potrebe výraznej reformy podpory športu sa už niekoľko týždňov intenzívne venujeme aj my v Novej Generácii a preto nás vždy poteší, ak sa k tomuto systematicky prihlási aj slovenská vlády. Ad hoc riešení, ktoré skôr poškodili slovenskému športu sme tu už mali naozaj dosť. Žiaľ k takýmto môžeme pripojiť aj ostatné návrhy, ktoré sa netýkali komplexného riešenia problémov podpory športu, ale riešili len čiastkové, aktuálne i minulé nedostatky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na včerajšom rokovaní vlády bol predložený a schválené návrh na finančnú podporu projektov Európskeho mesta športu (Nitra 2018 a Banská Bystrica 2017) a budúcoročný Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2019.

Sumárne išlo o sumu 9,5 milióna eur, z ktorých 3 milióny dostali samosprávy v Nitre a v Banskej Bystrici a 3,5 milióna Slovenský zväz ľadového hokeja. V prípade oboch miest išlo o rekonštrukciu športovísk (najmä hokejových hál a futbalových štadiónov, resp. centra biatlonu v Osrblí) a v súvislosti s organizáciou majstrovstiev sveta o výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu infraštruktúry štadiónov Košiciach a v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasná vláda pravidelne mediálne deklaruje svoj záujem o šport – najmä, ak je možnosť popýšiť sa úspechmi športovcov – na druhej strane dlhodobo podceňuje a odkladá riešenia, ktoré vytvoria vhodné podmienky pre športovcov (od mládeže po profesionálov) a súčasne podporia vyhľadávanie talentov

Prvý krok k ochrane slovenskej vody?

Pred pár mesiacmi slovenskú verejnosť nemilo prekvapila skutočnosť, v akom rozsahu sa za ostatné roky drancujú slovenské lesy. Okrem lesov sú našim bohatstvom a dôležitým prvkom prežitia do budúcnosti aj vodné zdroje. Tie deklaratívne chránime v Ústave, avšak napriek tomu k ich ochrane pristupujeme veľmi nezodpovedne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vláda sa na včerajšom zasadnutí, okrem odvolávania Viktora Stromčeka, konečne venovala aj potenciálnym hrozbám, ktoré môže spôsobiť dlhotrvajúce sucho a nedostatok vody. Minister životného prostredia na rokovanie predložil Akčný plán na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody – H2ODNOTA JE VODA.

Akčný plán tvorí súhrn opatrení, ktorých cieľom je eliminovať nepriaznivé dopady sucha a nedostatku vody, ktoré môžu postihnúť jednotlivcov, komunity, životné prostredie, kultúrne dedičstvo a hospodárstvo štátu. Akčný plán nadväzuje na niekoľko právnych noriem – zákon o vodách, zákon o priestupkoch a aktualizáciu tzv. Vodného plánu Slovenska.

Akčný plán je dokumentom, ktorý na 24 stranách vymedzuje, čo všetko je potrebné ešte pripraviť preto, aby sa do budúcnosti vytvoril efektívny systém zodpovedného prístupu k ochrane vodných zdrojov a riešenia prípadných krízových situácií. Keďže súčasná vládna koalícia (resp. všetky vlády Roberta Fica) pravidelne dokazuje, že papier znesie všetko aj v tomto prípade zostávame skeptickí k tomu, či niekedy prejdú od slov k činom.

Vláda sa včera zbavila Viktora Stromčeka, lenže ešte stále v nej sedel usmievavý Robert Kaliňák. Posledné udalosti naznačujú, že jej včerajšie rokovanie pravdepodobne nebolo posledným – iba ak pre Roberta Fica.

Nová Generácia

Nová Generácia

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sme iniciatíva ľudí, ktorí nie sú spokojní so súčasným stavom na Slovensku a chcú svoje skúsenosti zúžitkovať v prospech budúcnosti krajiny. Sme iniciatíva 30-tnikov a 40-tnikov, ktorí zbierali skúsenosti na Slovensku aj v zahraničí, ale vrátili sa späť a chcú tu ostať žiť a vychovávať svoje deti.Ak zdieľaš naše hodnoty a myslíš, že vieš pomôcť správnej veci, napíš nám. Tešíme sa!Viac info na: www.novageneracia.sk Zoznam autorových rubrík:  KomentárePripomíname siZahraničné aktivity

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu