Rokovanie vlády očami NG: Snaha motivovať ľudí pracovať a Rašimu hodiť záchranné koleso

Autor: Nová Generácia | 4.2.2018 o 16:12 | (upravené 4.2.2018 o 16:22) Karma článku: 2,45 | Prečítané:  575x

Od začiatku roka 2018 spustila Nová Generácie projekt, ktorý je zameraný na hodnotenie rokovaní Vlády SR . Na týždennej báze, po každom zo zasadnutí vlády, predstavujeme prehľad toho, čo bolo predmetom rokovania a analýzu tímu NG.

Napriek skutočnosti, že vláda je najvyšším orgánom výkonnej moci a jej rozhodnutia majú priamy dopad na život všetkých jednotlivcov a komunity, politikmi súčasnej generácie sú nezodpovedne prehliadané. 

Vláda Roberta Fica mala na svojom stredajšom rokovaní prerokoval opäť program, ktorý budí dojem starostlivosti o občanov a ich budúcnosť. Pozreli sme sa na jednotlivé materiály, ktorým sa venovali a prinášame Vám analýzu niekoľkých z nich.

15 bodov boli tri návrhy, ktoré de facto predkladajú poslanci za SMER-SD a Most-Híd. Dva sa týkali problematiky zamestnanosti (práca v noci a cez víkend, resp. podpora pracovnej mobility) a jeden exekučnej imunity pre samosprávy. Zaujala nás tiež aktivita ministerstva školstva, ktoré netrápi nízka kvalita vzdelávania, či zlé podmienky pre mladých športovcov, ale skutočnosť, že nemôže udeľovať ocenenia „majster športu“.

Posledným bodom, na ktorý sme si posvietili je vládna pôžička pre mesto Košice – že to je v roku, keď sú komunálne voľby je „isto“ iba náhoda.

Pracovať cez víkend a v noci sa oplatí?

Prvý návrh poslancov SMERu má zmeniť Zákonník práce. Účelom je úprava odmien za prácu v noci a cez víkend. Poslanci navrhli navýšenie zárobku zamestnanca, ktorý pracuje v sobotu a v nedeľu z 50 % na 100 % priemerného zárobku za hodinu. Tým, ktorí pracujú v noci zas navrhujú zvýšiť sumu z 20 % minimálnej mzdy na 50 % hodinovej minimálnej mzdy.

Na prvý pohľad to vyzerá, že si SMER spomenul, že je aj sociálnou demokraciou a pracujúcim svitá na lepšie časy. Minimálne v tom, že sa práca v noci a cez víkend oplatí. Okrem toho Slovensko má, podľa Eurostatu, najvyšší podiel počtu zamestnancov zo všetkých štátov Únie, ktorí pravidelne vykonávajú prácu v noci (až 16,4 % zamestnancov v SR, pričom priemer za 28 štátov EÚ je len 6,1 %) a tak je najvyšší čas, aby aj oni pocítili výhody rastúcej ekonomiky.

Úrad vlády odporúča, aby sa v rámci novelizačných článkov upravil aj zákon o štátnej službe a zákon odmeňovaní zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Štátnym zamestnancom, a tým ktorí pracujú vo verejnom záujme, navrhuje za prácu v noci a v sobotu či v nedeľu poskytnúť mzdové zvýhodnenia minimálne vo výške ako v navrhovanej novele Zákonníka práce.

NG vítame skutočnosť, že vláda myslí aj na štátnych zamestnancov a tých, ktorí pracujú vo verejnom záujme a že svojimi opatreniami iba „netrestá“ súkromných zamestnávateľov. Skúsenosti s Ficovými vládami sú však stále mementom a výzvou k opatrnosti.

Lacnejšie za prácou?

Druhým poslaneckým návrhom bola zmena zákona o službách zamestnanosti. Ním sa má podporiť pracovná mobilita a navýšiť existujúci príspevok na cestovanie za prácou. Súčasne poslanci navrhujú zjednodušiť podmienky zamestnávania občanov z tretích krajín a zároveň navrhujú rozšírenie povinností pre zamestnávateľov.

Zámerom je podporiť ľudí, ktorí sú ochotní presťahovať sa za prácou. Poslanci (a vláda) navrhujú zvýšiť maximálna výška príspevku na cestovanie zo 135 eur na 200 eur. Tiež sa má skrátiť vzdialenosť, na základe ktorej si zamestnanec môže uplatniť nárok na príspevok z pôvodných 70 na 50 km a sľubujú navýšiť maximálna výška mesačného príspevku na 400 eur (600 eur manželia) počas prvých 6 mesiacov.

Zmenou majú prejsť aj podmienky zamestnávania cudzincov. Tých bude možné zamestnať iba v okresoch s nezamestnanosťou nižšou než 5%. Súčasne sa majú zjednodušiť podmienky ich zamestnávania a zrýchliť proces vybavovania povolení. Zamestnávateľovi však vláda ukladá povinnosť zabezpečiť pre zamestnancov z tretích krajín primerané ubytovanie.

Vláda podporila návrhy poslancov, čím sa opätovné pokúša preukázať svoj záujem aktívne bojovať s nelegálnou prácou, mzdovým dumpingom a súčasne predstierať ústretovosť voči zamestnávateľom.

NG vítame všetky politické iniciatívy, ktoré budú viesť k tomu, aby slovenskí zamestnancizamestnávatelia mali prístup k európskym štandardom odmeny za svoju prácu, no zároveň a prístupu štátu k podnikateľskému prostrediu.

Občania už nebudú obeťami nezodpovedných politikov

Tretím v poradí rokovania vlády bol návrh zmeny zákona o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti, ktorý predložili poslanci strany Most-Híd. Cieľom ich novely má byť zakotvenie exekučnej imunity, ktorá má pred exekúciou ochrániť majetok obcí vo firmách, ktoré majú na starosti dodávku vody, tepla ale tiež odvoz odpadu a kanalizáciu.

Podobne ako v prípade už existujúcej imunity na majetok obcí (miest), ktorý sa týka ochrany zdrojov zo štátneho rozpočtu, aj v tomto prípade ide o to, aby sa kľúčový majetok obcí (občanov) nestal predmetom exekúcie a v právnych sporov, do ktorých môžu obce dostať nezodpovedné rozhodnutia politikov, a aby sa ich rukojemníkmi nestali občania miest a obcí.

NG sme presvedčení o tom, že ochrana verejného záujmu v tomto prípade, podobne ako v prípade exekučnej amnestie, ktorá by sa mala čochvíľa dostať do parlamentu, môže vyvolať negatívnu vlnu politickej alebo osobnej nezodpovednosti, čo rozhodne neprispeje k celkovo nízkej vymožiteľnosti práva a v konečnom dôsledku môže obmedziť práva veriteľov.

Športu zdar!

Slovenské školstvo má množstvo akútnych problémov. Systém viditeľne zlyháva. Reformy, ktoré realizovali ministerky a ministri za SNS sa ukazujú ako hlavná príčina zahnívajúceho systému vzdelávania.

Potom, ako ministerstvo „hrdo, odborne a slušne“ spravujú nominanti Andreja Danka sa trend úpadku školstva ešte zrýchlil. Sľuby o najväčšej reforme za 25 rokov naďalej ostávajú iba sľubmi a do škôl sa má len vrátiť branná výchova a ruština. Ministerstvo školstva, ktoré je zároveň aj ministerstvom vedy a športu, ale trápi že nemôže udeľovať ocenenia – majster športu, či zaslúžilý majster športu.

NG máme víziu európskeho štandardu vzdelávania. Bez sľubov o reformách, predbiehaní sa v udeľovaní prázdnych titulov a „nostalgickým“ vracaním sa do 20. storočia.

... a Košice?

Na poslednú chvíľu sa na rokovaní vlády objavil bod na poskytnutie návratnej finančnej výpomoci mestu Košice. Vláda predložila návrh podpory vo výške 14,5 milióna eur na projekt modernizácie električkových tratí. V NG chceme veriť, že dotácia pre Košice nie je spôsobom, ako za peniaze daňových poplatníkov pomôcť primátorovi Košíc vyhrať jesenné komunálne voľby.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?