reklama

Rokovanie vlády očami Novej Generácie: Výsmech hasičom a rozvoj miest bez koncepcie

Od začiatku roka 2018 spúšťa Nová Generácie projekt, ktorý je zameraný na hodnotenie rokovaní Vlády SR . Na týždennej báze, po každom zo zasadnutí vlády, predstavíme prehľad toho, čo bolo predmetom rokovania a analýzu tímu NG.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Napriek skutočnosti, že vláda je najvyšším orgánom výkonnej moci a jej rozhodnutia majú priamy dopad na život všetkých jednotlivcov a komunity, politikmi súčasnej generácia sú nezodpovedne prehliadané. 

My chceme byť iní. Sme presvedčení, že verejnosť má právo vedieť o čom a o kom rokuje vláda, čo občanom ponúka a čo im berie, s čím sa snaží si ich „kúpiť“ a tiež ktorými rozhodnutiami sa im v skutočnosti iba „vysmieva“. Pozrime sa teda na niekoľko bodov, ktoré zamestnávali premiéra a jeho ministrov v prvých týždňoch januára 2018.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé rokovanie vlády v roku 2018 prebehlo v stredu 10. januára. Z 18 bodov rokovania vlády sme si posvietili hlavne na dva, z ktorých prvý je výsmechom ministerstva vnútra tým, ktorí každodenne riskujú svoje životy a druhý dôkazom, že vláda Róberta Fica je majstrom floskúl a prázdnych rečí.

Názov: Návrh nariadenia vlády Slovenskej republiky o ustanovení stupnice platových taríf príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a príslušníkov Horskej záchrannej služby

Ministerstvo vnútra predložilo do vlády návrh nariadenia, ktorým sa majú zmeniť stupnice platových taríf príslušníkov hasičského a záchranného zboru a členov horskej záchrannej služby. Ministerstvo navrhlo zvýšenie taríf od 1. januára 2018 a to výške 4,8 %. Išlo o reakciu na to, že od 1. januára 2018 sa zvýšia platové tarify zamestnancov v štátnej službe

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Novej Generácii vítame, že sa vláda konečne zaujíma aj o zamestnancov, ktorí reálne a každodenne chránia naše životypomáhajú ľuďom v núdzi. Oceňujeme, že naše peniaze, t.j. peniaze daňových poplatníkov, už iba populisticky a neefektívne nerozhadzuje. Na druhej strane pripomíname, že podobne – ako aj v minulosti – svojim rozhodnutím opäť ignoruje mladých ľudí a zabúda na regionálne rozdiely, ktoré sú viac než viditeľné. Dokazuje, že sa zasekla v minulosti, ktorá bola poznačená centralizmom a skutočnosťou, že Slovensko nie je krajinou pre mladých!!

Z návrhu je zrejmé, že budúci hasiči a horskí záchranári, resp. tí, ktorí už teraz vykonávajú túto nebezpečnú prácu budú mať nástupný plat vo výške 570 eur! Takáto pláca rozhodne nezodpovedá náročnosti, nebezpečenstvuzodpovednosti, ktorú si vyžaduje práca hasiča či horského záchranára. Sme presvedčení o tom, že nástupný plat hasičov je výsmechom vlády a najmä ministra Kaliňáka. Vyzývame vládu, aby konečne myslela na mladých, mladé rodiny a budúce generácie, a aby opustila staré centralistické uvažovanie o Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Názov: Návrh Koncepcie mestského rozvoja Slovenskej republiky do roku 2030

Ďalším bodom rokovania vlády bolo schvaľovanie Koncepcie mestského rozvoja SR do roku 2030. Podľa vlády, má ísť o rámcový dokument, ktorý má komplexne zhodnotiť existujúci stav v oblasti rozvoja slovenských miest a určiť podmienky pre systémové zmeny. Na tvorbe dokumentu sa mala podieľať pracovná skupina zložená zo zástupcov orgánov štátnej správy, miestnej samosprávy a relevantných subjektov mimovládneho, akademického a súkromného sektora. Táto skupina, pôsobiaca na Ministerstve dopravy a výstavby SR, tento dokument pripravovala od januára 2015. Dva roky! A výsledok?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po dvoch rokoch práce ministerstvo predložilo typicky alibistický matriál, ktorý napriek ambíciám a prázdnym frázam typu: „mestá sú všade hnacou silou hospodárstva a možno ich považovať za katalyzátor kreativity a inovácie,“ v praxi vôbec nerieši podstatné problémy slovenských miest a nepredkladá žiadnu víziu rozvoja, racionalizácie a zefektívnenia ich fungovania. Dokument pripomína koncepcie z minulého režimu a niektorými vyjadreniami prekrúca realitu a neakcentuje aktuálne výzvy a podmienky 21. storočia.

Slovenská republika je podľa kritérií OECD a Európskej komisie (tie za mesto považujú sídlo s min. 50 000 obyvateľmi) jedným z najmenej urbanizovaným štátov Únie. Na Slovensku je 140 miest, z ktorých až 23 má menej než 5 000 obyvateľov a spolu až 2750 obcí. Podľa Štatistického úradu (údaje z roku 2011) v mestách vzniká až 83 % všetkých firiem, v mestách je zamestnaných až 79 % všetkých zamestnaných a 72 % obyvateľov miest má vysokoškolské vzdelanie. Nehovoriac o tom, že v mestách je v porovnaní s roztrúsenými sídlami na vidieku výrazne nižšia miera nezamestnanosti.

Je zarážajúce, že koncepcia, ktorá sa pripravovala dva roky neponúka žiadne relevantné návrhy podpory rozvoja miest, zvýšenia miery urbanizácie, riešenia akútnych problémov miest (doprava a bývanie) a zodpovedné spravovanie.

V Novej Generácii sme presvedčení, že cestou k zodpovednému prístupu k rozvoju miest, ktorý prinesie prosperitu a bude aj garanciou práv a slobôd samospráv je reforma zameraná na vytváranie efektívnych sídiel t.j. zlučovanie obcí a malých miest, prípadne vytváranie spoločných úradov pre viaceré obce po vzore vyspelých krajín EÚ. Nechceme prázdne frázy a odmietame konzervovanie trafík pre politikov, ktorí konzervujú súčasný stav. Európsky štandard fungovania samospráv (poskytovania služieb, rozvoja a financovania) dosiahneme iba prostredníctvom ich efektívneho spravovania.

Druhé rokovanie vlády v aktuálnom roku bolo naplánované na stredu 17. januára 2018 a v jeho programe bolo 11 bodov. Medzi nimi nás zaujali – a tak sme si na ne posvietili – tri konkrétne body. Prvé dva sú ďalšou ukážkou odbornej nekompetentnosti poslancov SNS a vedenia ministerstva školstva. Tretí bod je zas dôkazom toho, že vláda Roberta Fica sľubuje istoty a pomoc regiónom východného Slovenska len pred voľbami a často iba na papieri.

Svojrázna pomoc školstvu

Názov: Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Evy Smolíkovej, Andreja Danka, Tibora Bernaťáka a Tibora Jančulu na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 774)

Fakt, že si novely poslancov SNS osvojilo ministerstvo školstva, ktoré aj po zmene vedenia predvádza jeden prešľap za druhým, je dôkazom, že na rozdiel od riešenia výziev, ktoré stoja pred našim školstvom si SNS robí trápnu PR kampaň. Ministerka školstva predložila novely, ktorým chce odstrániť súčasnú nesprávnu prax, v rámci ktorej riaditelia škôl vydávajú rozhodnutia v správnom konaní. Odstránenie tohto problému je vraj potrebné kvôli zákonu o e-Governmente a napomôcť implementácii elektronizácie ďalších služieb v školstve. Školám ukladá povinnosť vydávať a doručovať rozhodnutia v správnom konaní elektronicky.

Dôkazom nekompetentnosti poslancov je, že napriek súhlasnému stanovisku ministerstva školstva návrh v pripomienkovom konaní skritizovalo ministerstvo spravodlivosti, ktoré s novelou nesúhlasí! Právnikom z ministerstva prekážala nesprávna definícia verejnej moci a navrhované znenie tak považovali za zmätočné a nič neriešiace. Slovenská národná strana opakovane klame voličov, ktorým sľubovala – hrdosť, odbornosť a slušnosť! Dva roky na ministerstve školstva sú dôkazom ich bezcharakterného amaterizmu s cieľom školstvo najmä vytunelovať!

V Novej Generácii máme víziu ako dosiahnuť európsky štandard kvality vzdelávania bez zbytočnej byrokracie. Vieme, ako má vyzerať školstvo, ktoré pripraví súčasné aj budúce generácie pre život v 21. storočí. Rozhodne to nedosiahneme ad hoc riešeniami, ktoré slúžia pre PR kampaň politických strán, tak ako k tomu pristupuje súčasná vláda a ministerstvo vedené SNS.

Názov: Návrh dodatku č. 1 k Akčnému plánu rozvoja okresu Sabinov

Úrad vlády Slovenskej republiky (ÚV SR) v súlade so zákonom o podpore najmenej rozvinutých okresov predložil na dokovanie vlády dodatok k Akčnému plánu rozvoja okresu Sabinov. Išlo o zmeny a doplnky k pôvodnému dokumentu, ktorý dopĺňajú o slovné spojenia a zároveň odstraňuje názvy konkrétnych inštitúcií a prijímateľov podpory, na ktoré je cielená podpora v rámci Akčného plánu na všeobecné konštatovanie „mestá a obce okresu, subjekty územnej spolupráce a iné právnické osoby“. Častokrát sa ako nové spomínajú „subjekty podpory lokálnej zamestnanosti“

My v Novej Generácii podporujeme aktivity vlády, ktoré sú zamerané na podporu subjektov vytvárajúcich pracovné miesta na lokálnej úrovni, avšak je až zarážajúce, že k tomto kroku pristupuje vláda až dva roky po schválení dokumentu Akčného plánu. Doposiaľ asi snívali svoj sen o tunelovaní Slovenska, resp. populisticky využívajú iba blížiace sa komunálne voľby.

Podstatou demokracie je aktívna občianska kontrola výkonu mandátu, ktorý dali výkonnej aj zákonodarnej moci. Iba zodpovední občania môžu vybudovať prosperujúce Slovensko. Nová Generácia chce ísť v tomto príkladom. Už najbližšiu stredu. 

Vláda Slovenskej republiky,
Vláda Slovenskej republiky,  
Nová Generácia

Nová Generácia

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sme iniciatíva ľudí, ktorí nie sú spokojní so súčasným stavom na Slovensku a chcú svoje skúsenosti zúžitkovať v prospech budúcnosti krajiny. Sme iniciatíva 30-tnikov a 40-tnikov, ktorí zbierali skúsenosti na Slovensku aj v zahraničí, ale vrátili sa späť a chcú tu ostať žiť a vychovávať svoje deti.Ak zdieľaš naše hodnoty a myslíš, že vieš pomôcť správnej veci, napíš nám. Tešíme sa!Viac info na: www.novageneracia.sk Zoznam autorových rubrík:  KomentárePripomíname siZahraničné aktivity

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu