reklama

Matica slovenská potrebuje reštart!

Matica slovenská dostáva od štátu takmer 1,5 milióna eur, je právom každého z nás pýtať sa, ako sú tieto prostriedky vynaložené.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Matica slovenská (MS) vznikla pôvodne v roku 1863 ako občiansky kultúrny spolok, ale dnes je verejnoprávnou inštitúciou, ktorá funguje na základe zákona. Ten jej určil dovedna 14 úloh, ktoré má napĺňať. Panujú však oprávnené obavy, či ich aj naozaj napĺňa, prípadne ako. Keďže každoročne dostáva od štátu takmer 1,5 milióna eur, je právom každého z nás pýtať sa, ako sú tieto financie vynaložené.

Zaujímavý je už samotný spôsob financovania. Ministerstvo kultúry financie poskytuje na základe zmluvy, takže sú účelovo viazané na konkrétne projekty. Potiaľ by to bolo v poriadku, ale projekty sú to len na oko. Kryjú totiž všetky podstatné aktivity a činnosti MS vrátane jej bežnej prevádzky a z logiky veci vyplýva, že sa každoročne opakujú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kontrolná pozícia štátu v tejto inštitúcii je celkovo veľmi slabá. Ako sme spomenuli, je to verejnoprávna inštitúcia, ale akási hybridná – funguje de facto ako občianske združenie, ktorého členská základňa si cez delegátov aj volí svoje vedenie, na ktoré tak štát nemá prakticky žiaden dosah.

Duch doby

Obdobie po vzniku Matice slovenskej, najmä od roku 1870 až do začiatku prvej svetovej vojny, je veľmi zaujímavé a aj pre dnešok inšpirujúce. V slovenskom emancipačnom hnutí sa končí obdobie romantizmu a postupne aj martinského národniarstva, ktoré bolo často spájané s rusofilstvom. Keď to trochu preženieme, budoval sa štát – hoci v rámci mnohonárodnostnej a čoraz menej priaznivej monarchie. Vznikali ďalšie organizácie ako napr. Spolok sv. Vojtecha, Živena, Muzeálna spoločnosť Andreja Kmeťa, zakladali sa menšie fabriky, vznikali banky, družstvá, či rôzne svojpomocné spolky. Mnohé z toho vďaka návratu úspešných slovenských podnikateľov aj s kapitálom zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Matica slovenská pri tomto vývoji slovenskej spoločnosti nebola, keďže ju zakrátko uhorské úrady zakázali. Jej historická úloha je teda marginálna. Keď ju v roku 1919, teda po vzniku prvej Československej republiky, obnovili, stále pre nás Maďarsko predstavovalo problém, tentoraz v podobe invázie vojsk Maďarskej republiky rád. Ani to však neospravedlňuje úplne zbytočné protimaďarské tendencie, ktoré v činnosti MS badať dodnes.

Druhý, možno ešte dôležitejší pilier, na ktorom stojí identita Matice slovenskej, je obhajoba vojnového Slovenského štátu a jeho vodcu Jozefa Tisa. Tento jav je prítomný tak na centrále Matice, ktorej tlačový odbor Slovenské národné noviny sa touto snahou ani netají (viď http://snn.sk/rubriky/horuce-temy/slovensky-stat/), ako mnohokrát aj na miestnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby sme im však nekrivdili, mnohé regionálne pobočky Matice slovenskej robili a robia vo svojej lokalite dobrú prácu. Spomenúť môžeme mnohé folklórne festivaly, súťaže pre deti, či Štúrovo pero. Prevažujúca miera aktivít sa však týka osláv a pripomienok rôznych výročí, často v súvislosti s vojnovými udalosťami.

Je to to, čo chceme?

Matica slovenská má podľa zákona upevňovať vlastenectvo a „prehlbovať vzťah občanov k slovenskej štátnosti“. Pri veľmi povrchnom pohľade by sme mohli povedať, že to robia, ale opak je pravdou. Verzia vlastenectva, ktorú prezentuje Matica slovenská a niektoré ďalšie organizácie i politické strany, samotný pojem vlastenectvo a väčšinu národných tém natoľko znechutila podstatnej časti slovenskej verejnosti, že môžeme dnes otvorene povedať, že nikto neurobil pre vlastenectvo na Slovensku tak veľa zlého, ako práve Matica.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dlhodobo vyvíja činnosti, ktoré sú v príkrom rozpore s jej štátnymi úlohami. Nie je pre žiadne seriózne vzdelávacie inštitúcie partnerom v slovakistickom výskume, nezbližuje Slovákov s menšinami, nezdružuje tvorcov slovenskej kultúry a vedy doma a vo svete a rozhodne nevyvíja kvalitnú vedeckú činnosť.

Paradoxne, ak použijeme slovník Matici blízky, posledných 10 rokov prebieha na Slovensku kultúrne obrodenie, ktoré si jej predstavitelia pravdepodobne ani nevšimli, keďže stoja hodnotovo niekde úplne inde než súčasná generácia umelcov a kultúrnych manažérov. Často teda nehrá dôležitú úlohu ani pri rozvoji regionálnej a miestnej kultúry, čo by vzhľadom na jej priestorové a finančné zázemie mala byť samozrejmosť. Opäť však dodávam, že mnohé miestne odbory MS tento bod napĺňajú, ale aj z ich radov zaznieva na vedenie Matice častá kritika.

Musíme sa však pýtať, či chceme Maticu slovenskú v takejto podobe a či ju vôbec potrebujeme. Väčšinu jej úloh totiž omnoho lepšie napĺňajú iné štátne a verejnoprávne inštitúcie, univerzity a nezávislá kultúrna scéna a to bez jednoduchého národovectva a obhajoby fašizmu.

Autor: Michal Klembara

Nová Generácia

Nová Generácia

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sme iniciatíva ľudí, ktorí nie sú spokojní so súčasným stavom na Slovensku a chcú svoje skúsenosti zúžitkovať v prospech budúcnosti krajiny. Sme iniciatíva 30-tnikov a 40-tnikov, ktorí zbierali skúsenosti na Slovensku aj v zahraničí, ale vrátili sa späť a chcú tu ostať žiť a vychovávať svoje deti.Ak zdieľaš naše hodnoty a myslíš, že vieš pomôcť správnej veci, napíš nám. Tešíme sa!Viac info na: www.novageneracia.sk Zoznam autorových rubrík:  KomentárePripomíname siZahraničné aktivity

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu