Je 8. máj čiernym dňom Európy?

Autor: Nová Generácia | 8.5.2015 o 15:46 | Karma článku: 5,80 | Prečítané:  1420x

Dnes si pripomíname deň víťazstva nad fašizmom. Celé roky je tento dátum spojený s oslavou konca najväčšej vojny v dejinách ľudstva. Je nepochybne potrebné, aby sme si tento dátum pripomínali a nikdy nedopustili podobnú katastrofu

Aké oslobodenie?

Strednú Európu na konci druhej svetovej vojny oslobodil Sovietsky zväz od nacizmu. Formulácia oslobodenia od nacizmu je správna. Po oslobodení by však mala prísť sloboda. Tá neprišla, a naopak prišiel tvrdý diktát komunistickej ideológie. Voľby v roku 1946 boli posledné relatvíne slobodné voľby v ktorých na Slovensku zvíťazili demokrati.

V Čechách to bolo iné a voľby vyhrali komunisti. Frustrácia a pocit zrady z Mníchova 1938 obrátili smerovanie našej spoločnosti na východ. Jedno zverstvo vystriedalo druhé. Oslavujme oslobodenie od nacizmu, ale nehovorme o následnej slobode. Tá prišla až o ďalších 40 rokov.

Zabúdajú mladí na vojnu?

Dnes máme 70 rokov po vojne, čo je už veľmi dlho na to, aby si nové generácie pamätali na hrôzy vojny. Môžeme vidieť nárast extrémistických skupín na Slovensku. O to viac je potrebné, aby sme si pripomínali, čo môže extrém spôsobiť. Oba extrémy, aj ten nacistický a komunistický, sú neprijateľné. Skutočné uznanie patrí všetkým vojakom, ktorí padli za svoje krajiny a padli za režimy, ktoré boli agresívne a postavené na nedemokratických princípoch. Nesmieme zabúdať na hrôzy holokaustu, ktoré vojna priniesla.

Milióny ľudí zahynulo v koncentračných táboroch len preto, lebo boli iní alebo nesúhlasili s režimom. Naši predkovia bojovali za našu slobodu proti nacistom a neskôr aj proti komunistom. Máme tu hrdinov SNP, ale treba spomenúť aj smutnú časť našich dejín a to éru Jozefa Tisa, ktorý kolaboroval s nacistickým Nemeckom. Nie len vojaci Červenej armády prispeli k pádu nacizmu, ale aj západní spojenci, ktorým patrí taktiež vďaka za oslobodenie západnej Európy.

Čierny deň oslobodenia?

Nie, nemôžeme hovoriť o čiernom dni. Padol nacizmus, ale môžeme hovoriť o nastolení novej diktatúry na našom území. Aj v Novej Generácii veríme, že druhú svetovú vojnu si musíme pripomínať, aby sme nezabudli na hrôzy vojny. Mladí ľudia, ktorí budú tvoriť budúcnosť tejto krajiny často zabúdajú na to, čo spôsobila vojna. Aj preto je potrebné, aby sme na ňu nezabudli a pripomínali si hlavne tých, ktorí sa o pád vojny najviac zaslúžili.

Adam Sipos

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?