Vyhlásenie Novej Generácie k situácii na Ukrajine

Autor: Nová Generácia | 10.12.2013 o 23:19 | Karma článku: 7,37 | Prečítané:  1566x

Náš východný sused, Ukrajina, dnes pripomína bojisko. Bojisko, kde sa proti sebe stretli ekonomické záujmy ukrajinských politických elít s hodnotami účastníkov protivládnych protestov. Títo si želajú predovšetkým podpísanie Asociačnej dohody medzi Ukrajinou a EÚ, v ktorej vidia nastolenie kurzu, po ktorom túžia, kurzu, ktorý im ich vláda a prezident nechcú dopriať. Želajú si hodnoty, na ktorých je postavená celá západná civilizácia. Ochrana ľudských práv, právny štát a vynútiteľná spravodlivosť, sloboda a radikálne zlepšenie životnej úrovne. Úlohou Slovenska musí byť pomoc ukrajinskému ľudu naplniť svoje demokratizačné a europeizačné ciele. Nová Generácia podporuje ukrajinské snahy o liberálne hodnoty, v duchu humanizmu odmieta akékoľvek násilie pri protestoch a stavia sa za neúnavných účastníkov protestov, ktorí ani v teplotách hlboko pod nulou neváhajú bojovať za to, čomu veria.

Podpis Asociačnej dohody ešte neznamená nevyhnutne vstup Ukrajiny do EÚ. Podpisom nezíska žiaden štát automaticky prístup k voľnému trhu či zrušenie bezvízovej povinnosti. Jej význam je v prvom rade symbolický. Podpis by symbolizoval, že sa Ukrajina, najväčší štát geografickej Európy, konečne odhodlala prihlásiť sa k západným hodnotám, že chce podstúpiť náročnú a dlhú cestu demokratickej transformácie, že jej záleží na dodržiavaní ľudských práv a slobôd, že je pripravená spraviť po dvadsiatich rokoch hrubú čiaru za svojou pochmúrnou minulosťou.

Ukrajinskému ľudu bola vzatá možnosť žiť, rozvíjať sa a napĺňať svoje sny v rámci živej demokratickej a slobodnej spoločnosti. Možnosť zažiť na vlastnej koži radosť zo slobodného cestovania, poznávania iných kultúr a vzájomného obohacovania sa, čo sú bez diskusie najväčšie výdobytky slobodného sveta. Namiesto toho majú pred sebou scenár pomerne sivý, spätý s autoritárskym Ruskom, ktoré opozičné názory odmieta a svojich kritikov nemilosrdne prenasleduje. Musíme oceniť fakt, že Ukrajinci túto hrozbu zachytili, pomenovali a neváhajú tráviť dlhé dni v mrazivom počasí bojom za niečo, v čo veria a čo chcú. Za niečo, čo my považujeme za samozrejmé, a preto mnohí nedokážu pochopiť odhodlanie, ktoré Ukrajincov spája a drží v uliciach. Našou úlohou je dnes podporovať Ukrajinu v jej snahe dostať sa na trať demokratizácie, nech si aj ona môže žiť svoj slobodný sen. EÚ a medzinárodné spoločenstvá ponúkli Ukrajine jedinečnú šancu ukázať, že viac nie je sovietskou republikou, ale že má na to, odpútať sa od autoritatívneho štýlu riadenia spoločnosti. Hŕstka najvyšších politických elít sa túto šancu rozhodla zahodiť, čím v podstate zahodili aj šancu Ukrajincov na lepší budúci život. Namiesto toho, aby zároveň s demokratizáciou pomerov pomohli naštartovať vlastnú ekonomiku sa títo vybrali cestou rýchleho, krátkozrakého odsunutia problému. Takisto sa stratili všetky možné páky ako implementovať dodržiavanie ľudských práv v krajine, na čom má záujem Kremeľ a kyjevské politické elity. Proti nim stojí statočný ukrajinský ľud, medzinárodné spoločenstvá, EÚ, mnohé ľudsko-právne organizácie a musí stáť aj Slovensko.

 

Náš slovenský príbeh môže vo veľkom inšpirovať Ukrajincov na ich ceste do západných štruktúr no na počiatku stojí vynútenie si pádu proruskej ukrajinskej vlády. Nová Generácia si želá, aby v slobode žili aj naši ukrajinskí rovesníci. Uvedomujeme si, že sloboda je cesta, že to nie je niečo konečné, ale hodnota, o ktorú sa treba snažiť každý deň. My už s ňou skúsenosti máme, pomôžme aj Ukrajine.

Autor: Michal Zemaník

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?