Sviečka, ktorá odštartovala revolúciu

Autor: Nová Generácia | 24.3.2013 o 19:36 | (upravené 17.11.2013 o 11:23) Karma článku: 9,32 | Prečítané:  1140x

Sviečková manifestácia, ktorá sa uskutočnila na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vstúpila do dejín ako jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu, voči komunistickému režimu v bývalej Československej socialistickej republike

Hlavnou myšlienkou v boji za ľudské práva a demokraciu požadovala úplnú náboženskú slobodu a rešpektovanie základných demokratických pravidiel a princípov, ktoré predstavovali základ politického pluralizmu vo svete vyspelých štátov.

V roku 1987 celé protestné zhromaždenie nepriamo naštartovala príprava ilegálneho časopisu Jána Čarnogurského s názvom „Bratislavské listy". V tom čase prebiehala podpisová akcia moravských katolíkov, ktorá vzbudila na Slovensku veľkú podporu a širokú odozvu verejnosti. Ponuka samotnej manifestácie prišla od Mariána Šťastného, v ktorej sa písalo, že 25. marca sa uskutoční demonštrácia pred československými veľvyslanectvami v hlavných západných mestách. V liste bola aj požiadavka uskutočniť demonštráciu súbežne v Bratislave. Sebavedomie sa premietlo do pozitívnej atmosféry a odhodlania usporiadať verejný protest. Jeho hlavným aktérom sa toto odhodlanie podarilo aplikovať do verejného zhromaždenia v marci 1988.

Manifestujúci vyjadrili svoj odpor horiacimi sviečkami a modlitbou ruženca. Verejná bezpečnosť  a príslušníci ŠtB reagovali proti manifestujúcim násilím, pričom použili obušky a vodné delá. Desiatky ľudí, vrátane tých, ktorí sa v centre Bratislavy ocitli náhodou, zatkli a dlhé hodiny vypočúvali a hlavných aktérov uväznili. Na polhodinovú manifestáciu prišlo približne 2 000 ľudí, ďalšie tisíce boli v priľahlých uličkách.

Nová Generácia sa hlási a presadzuje všetky aktivity spojené s dodržiavaním ľudských práv a slobôd ako aj samotnú kontrolu demokratického zriadenia spoločnosti. Vždy bude kritizovať a poukazovať na neprávosti páchané silou výkonnej moci ako aj tvoriť, predkladať a prezentovať nové projekty a návrhy na väčšiu demokratizáciu slovenského spoločenstva.

Autor: Ladislav Mišík

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Krajina, ktorá neexistuje, ale funguje. Vitajte v Náhornom Karabachu

Nad arménskou krajinou pri Náhornom Karabachu vedie supermoderná lanovka. A z nej vidíme aj kus histórie.

DOMOV

Kotlebov neúspešný kandidát si našiel cestu do parlamentu

Anton Čulen bude poslaneckým asistentom Natálie Grausovej.

KOMENTÁRE

Môže sa zo Slovenska stať slabý kus stáda pre Putina?

Slovensko neutečie pred nevyhnutnosťou viac investovať do armády.


Už ste čítali?