Môže pomôcť mladá krv?

Autor: Nová Generácia | 18.3.2013 o 9:30 | (upravené 18.3.2013 o 10:42) Karma článku: 11,28 | Prečítané:  1274x

Nejednému z nás už bola v dobrom úmysle adresovaná výčitka, že práve generácia mladých ľudí, ktorí prichádzali na svet krátko pred a po roku 1989, bude čeliť veľkej výzve prevziať zodpovednosť nielen za seba samých, ale rovnako aj za svoje širšie okolie a zjednocujúcim sa úsilím postupne dokončiť to, čo sa začalo tvoriť na námestiach 17. Novembra.

S vedomím spomenutej výzvy pôsobí už trinásty rok Nová Generácia ako jedna z popredných mládežníckych politických organizácii. Východiskom jej bohatej činnosti je predovšetkým spájanie. Spájanie aktívnych a šikovných mladých ľudí, pôsobiacich v rôznych spoločenských sférach, ktorým nie je ľahostajné dianie okolo seba, ktorí si uvedomujú, že veci verejné sú aj o nich a majú snahu svojou trochou prispieť k postupným zmenám k lepšiemu.

Prednedávnom si predstavitelia tejto organizácie zvolili nových zástupcov vo vedení. Prirodzená cirkulácia elít je predsa podmienkou životaschopnosti. Nové predsedníctvo NG so sebou okrem kontinuity prináša zdravú motiváciu a s ňou súvisiaci zápal pre vec. Práve táto kombinácia môže ponúknuť oporu v čase neistot.

Politicko-spoločenská situácia na Slovensku vyústila v ostatnom roku v prospech vlády jednej politickej strany, ktorá pomaly, krok za krokom, otvorenými i sofistikovanými spôsobmi, získava kontrolu takmer vo všetkých sférach verejnej správy. Dosiahla síce v parlamentných voľbách nebývalú podporu, jej pozícia však značne pripomína stav spred 15 rokov. Tiež sme tu mali demokratickým spôsobom ustanovenú vládu dominantnej strany, ktorej hrala do kariet roztrieštenosť politickej opozície.

Nastala však chvíľa, ktorá opozičné strany postavila pred „otázku života a smrti" -  buď postaviť spoločnú alternatívu proti chobotnici na čele s Vladimírom Mečiarom, alebo sa ďalej hrať „každý na svojom piesočku" a len sa prizerať, ako si jej chápadlá berú viac a viac. Zlomové rozhodnutie napokon prišlo a znamenalo úspech.

Po 15 rokoch akoby sa scenár opakoval. Vládnuca klika pod vedením zdatného alfa-samca Roberta Fica verzus rozdrobujúca sa opozícia. Nech nám všetkým preto ako memento slúži pripomienka roku 1998 - to aké dôležité je vedieť v ten správny čas skĺbiť individuálne ambície a záujmy v prospech „vyššieho dobra." Nie je to cesta priamočiara a nestane sa to zo dňa na deň.

Nová Generácia nesie v sebe dedičstvo prelomových udalostí roku 1989 a taktiež aj úspešného zápasu z roku 1998 o podobu politického režimu na Slovensku. S týmto dedičstvom sa spája zodpovednosť i určité poslanie, ktoré stojí za to napĺňať: byť pozitívnym motivujúcim faktorom pri záujme o dianie vo svojom okolí, ale aj hlasom smerom k „dospelým" politickým partnerom. Veď ako sa hovorí, zmeny si vyžadujú v prvom rade začať od seba. A ľudia v Novej Generácii to dobre vedia.

Tomáš Smutný - predseda Novej Generácie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?