Sviečka, ktorá odštartovala revolúciu

Autor: Nová Generácia | 24.3.2013 o 19:36 | (upravené 17.11.2013 o 11:23) Karma článku: 9,32 | Prečítané:  1136x

Sviečková manifestácia, ktorá sa uskutočnila na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vstúpila do dejín ako jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu, voči komunistickému režimu v bývalej Československej socialistickej republike

Hlavnou myšlienkou v boji za ľudské práva a demokraciu požadovala úplnú náboženskú slobodu a rešpektovanie základných demokratických pravidiel a princípov, ktoré predstavovali základ politického pluralizmu vo svete vyspelých štátov.

V roku 1987 celé protestné zhromaždenie nepriamo naštartovala príprava ilegálneho časopisu Jána Čarnogurského s názvom „Bratislavské listy". V tom čase prebiehala podpisová akcia moravských katolíkov, ktorá vzbudila na Slovensku veľkú podporu a širokú odozvu verejnosti. Ponuka samotnej manifestácie prišla od Mariána Šťastného, v ktorej sa písalo, že 25. marca sa uskutoční demonštrácia pred československými veľvyslanectvami v hlavných západných mestách. V liste bola aj požiadavka uskutočniť demonštráciu súbežne v Bratislave. Sebavedomie sa premietlo do pozitívnej atmosféry a odhodlania usporiadať verejný protest. Jeho hlavným aktérom sa toto odhodlanie podarilo aplikovať do verejného zhromaždenia v marci 1988.

Manifestujúci vyjadrili svoj odpor horiacimi sviečkami a modlitbou ruženca. Verejná bezpečnosť  a príslušníci ŠtB reagovali proti manifestujúcim násilím, pričom použili obušky a vodné delá. Desiatky ľudí, vrátane tých, ktorí sa v centre Bratislavy ocitli náhodou, zatkli a dlhé hodiny vypočúvali a hlavných aktérov uväznili. Na polhodinovú manifestáciu prišlo približne 2 000 ľudí, ďalšie tisíce boli v priľahlých uličkách.

Nová Generácia sa hlási a presadzuje všetky aktivity spojené s dodržiavaním ľudských práv a slobôd ako aj samotnú kontrolu demokratického zriadenia spoločnosti. Vždy bude kritizovať a poukazovať na neprávosti páchané silou výkonnej moci ako aj tvoriť, predkladať a prezentovať nové projekty a návrhy na väčšiu demokratizáciu slovenského spoločenstva.

Autor: Ladislav Mišík

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďme všetci elitami, najlepšími v tom, čo robíme

A toto máme odkiaľ, nadávať ľuďom, čo sa o niečo snažili, čo si hodiny odsedeli na prednáškach a odučili a robia šestnásť hodín denne?

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Po fronte chce Oliver Valentovič len sprchu, pivo a pizzu.


Už ste čítali?